Середа, 18.11.2020 | 15:10
У Національному театрі Праги відбулося нагородження лауреатів щорічної премії «Пам’ять нації». Її вручають людям, які продемонстрували незламність духу у боротьбі за свободу. Цього разу нагородження відбулося без гостей і транслювалося по телебаченню.
Серед лауреатів почесної премії – народжений в Ужгороді Леонід “Левко” Довгович, який нині є громадянином Словаччини.
“Нагорода призначена для людей, які своїми діями довели, що честь, свобода та людська гідність – це не порожні слова … Висунуто два десятки особистостей з Чехії та Словацької Республіки. Журі премій “Пам’ять нації” проголосувало за чотирьох особистостей, історія яких їх найбільше надихнула”, – йдеться у прес-релізі громадської організації Post Bellum.
Левкові Довговичу було лише 14 років, коли радянська судова влада засудила його до десяти років табору. Хлопчик-русин народився 29 вересня 1935 року в Ужгороді в сім’ї греко-католицького священика, а потрапив до ГУЛАГу навесні 1950 року.
Радянський суд виніс рішення, що Леонід виступав проти більшовицького режиму і був членом групи опору, яка нібито розповсюджувала листівки “Смерть Сталіну!”. Вже у таборі в Архангельській області він викопав шестиметровий тунель і намагався втекти, як вважав до Фінляндії. Але ці плани було викрито, за що режим додав йому ще 10 років ув’язнення. Левка відправляють до Воркути, а потім у табір за Байкалом.
“У таборах він здобув основну музичну освіту від висококваліфікованих в’язнів-музикантів Леоніда Іщенка, головного диригента Одеського оперного театру та Степана Чорненького зі Львова, оперного співака європейського масштабу. Обидва засуджені на десятки років ув’язнення”, – писав про нього Микола Мушинка.
www.mukachevo.net
Читайте Groza-news в Telegram Читайте Groza-news y Facebook