Ужгородець Станіслав Русин запропонував мобілізовувати працездатних жінок, які не мають дітей. Петиція з такою ініціативою з’явилася на сайті електронних петицій Кабміну 10 серпня і вже викликала шквал обурення у соцмережах. Особливо після того, як користувачі взялися вивчати, чим під час війни займається сам автор гучної ініціативи.
«Жінка без дітей? Тоді — у військо»
Автором петиції №41/010515-26еп вказаний житель Ужгорода, власник компанії з міжнародних перевезень Русин Станіслав Іванович.
У своєму зверненні він посилається на статтю 65 Конституції України та пише про необхідність «справедливого розподілу обов’язків» під час війни.
Окремо Русин наголошує, що мільйони українських чоловіків обмежені у праві вільного пересування та «постійно перебувають під ризиком мобілізації».
А далі пропонує свій рецепт «справедливості»: поширити військовий обов’язок на працездатних жінок, які не мають дітей, за винятком тих, хто має медичні чи інші законні підстави для відстрочки.
Тобто головним критерієм автор фактично пропонує зробити материнство: народила дитину — одна ситуація, не маєш дітей — держава повинна поширити на тебе військовий обов’язок.
Саме ця логіка й обурила користувачів мережі.
«А сам де?» — соцмережі швидко зацікавилися автором
Після появи петиції користувачі почали поширювати скриншоти Facebook-сторінки Stas Rusin.
І тут дискусія стала ще гарячішою.
На сторінці чоловіка вказаний Ужгород.

Там же користувачі знайшли рекламу його діяльності, пов’язаної з пасажирськими перевезеннями та трансферами до Європи.

На одному з рекламних дописів пропонується трансфер із Дебрецена в Україну після авіаперельоту з Ларнаки. Вказана вартість квитка та окремо — трансферу.
Є на сторінці й фотографія самого чоловіка з відпочинку в Пунта-Кані в Домініканській Республіці, оприлюднена у розпал війни в жовтні 2024 року.

І після цього в коментаторів виникло цілком прогнозоване запитання: чому чоловік, який сам їздить за кордон і займається трансферами до Європи, вирішив, що мобілізаційний ресурс державі треба шукати саме серед бездітних жінок?
«Прикривається трьома дітьми, аби був виїзний..»
У коментарях добирають значно менше дипломатичних формулювань.
Один із користувачів пише:
«Він прикривається дружиною з 3-ма дітьми. Того і придумав петицію про мобілізацію бездітних жінок».
Інший коментатор пішов ще далі:
«Створив собі бізнес під час війни. Дружину швидко зап… в трьома дітьми, аби був виїзний, щоб бізнес робити! Авжеж бізнес здорового мужика важливіший за війну та свободу своєї країни!»
Саме цей контраст найбільше розлютив людей: пропонувати державі мобілізувати бездітних жінок, поки в соцмережах самого автора обговорюють через поїздки та бізнес, пов’язаний із закордонними трансферами.
«А його жінка піде воювати?»
Реакція під дописами — відповідна.
«Немає кому навчити його поважати народ?» — пише один із чоловіків.
«Та шавка десь за бугром», — додає інший.
Ще одна користувачка пише:
«А де сам цей герой та його жінка? Звісно, не в окопі».
Інша коментаторка відреагувала ще жорсткіше:
«Фіг з тим одним, хворим на голову. Там ще 191 людина така ж, як і він».
І справді, на одному зі скриншотів видно: петицію підтримала 191 людина із необхідних 25 тисяч.
Спочатку — бездітні жінки. А хто буде наступним?
Ініціатива Русина зачепила ще одну надзвичайно болючу тему.
Бездітна жінка — це не жінка, яка «не хоче виконувати обов’язок». Вона може планувати народження дитини, лікуватися від безпліддя, ще не створити сім’ю або просто не мати дітей на цей момент.
Але за запропонованою логікою саме відсутність дітей має стати підставою для поширення на неї військового обов’язку.
Саме тому в мережі запитують: чому держава спочатку повинна рахувати дітей у жінок, а не розібратися з усіма здоровими військовозобов’язаними чоловіками, які роками знаходять можливості не потрапляти до війська?
