Окрім врятованих життів за його плечима ще й цілий пласт вітчизняної медичної науки. З такими здобутками зустрічає свої 80 дійсний член-кореспондент Національної академії медичних наук України та головний терапевт МОЗ Василь Нетяженко.

Професійна дорога з Ясіня до Києва

Знаний у нашій державі та далеко за її межами лікар, він досяг неабияких вершин та зумів залишитися людяним і мудрим педагогом для тисяч майбутніх фахівців. Аби детально розповісти про нього, замало цілого газетного випуску. Отож спробуємо висвітлити кілька найважливіших моментів у його біографії.

Народився наш земляк, відомий вчений-клініцист, кардіолог Василь Нетяженко в 1943-му. Дитячі роки пробігли в Ясіні на Рахівщині. Після закінчення середньої школи з 1959-го по 1965-й навчався послідовно в Київському медичному інституті, а потім – на медфаці Ужгородського держуніверситету, який завершив із відзнакою. Опісля працював фтизіатром у лікувально-профілактичних установах Херсонщини, а наступні кілька років – сільським лікарем та дільничним терапевтом на Закарпатті. З 1969 р. навчався в клінічній ординатурі та аспірантурі на базі клініки серцево-судинної хірургії Київського НДІ туберкульозу та грудної хірургії. Захистивши кандидатську дисертацію, в 1974 – 1978-му був старшим науковим співробітником цієї столичної клініки. З 1979-го розпочинається педагогічний шлях Василя Захаровича – спочатку як асистента, а за рік – доцента кафедри госпітальної терапії №1 Національного медінституту імені О. Богомольця. У 1989 р. захистив докторську дисертацію за темою: «Особливості патогенезу, діагностики, лікування та профілактики нестабільних форм гострого осередкового інфаркту міокарда».

Завкафедри, декан, членкор АМНУ…

У 1988-му вчений очолив кафедру пропедевтики внутрішніх хвороб НМІ ім. Богомольця. З 1990 р. він – декан медичного факультету №2, який, власне, створював і потім керував ним 25 років! До речі, випускники факультету працюють у різних профільних установах України, а також за її межами – в Індії, Китаї, Ірані, Молдові, Білорусі, Сирії…

Визначні здобутки професора Нетяженка в науковій, педагогічній, лікувально-консультативній роботі та громадській діяльності 2001-го відзначили присудженням йому почесного звання «Заслужений діяч науки та техніки України». А вже наступного року він обраний членом-кореспондентом АМНУ. Василь Захарович, окрім цього, очолював спеціалізовану вчену раду по захисту кандидатських та докторських дисертацій, був експертом Республіканської проблемної комісії «Терапія», членом Вченої ради МОЗ України, а з 2011-го – головним терапевтом МОЗ. До всього він ще й дійсний член Європейського товариства кардіологів, член виконавчого комітету Міжнародного товариства внутрішньої медицини…

У формуванні В. Нетяженка як клініциста, вченого та педагога винятково важливу роль відіграв видатний вітчизняний вчений і педагог вищої школи, член-кореспондент АМН СРСР О. Грицюк, який залишився для Василя Захаровича на все життя Учителем із великої літери – і в медицині, і по життю.

Співпраця зі США та підготовка наукових кадрів

Важливим імпульсом у надбаннях кафедри стало заснування творчих науково-педагогічних зв’язків із Рочестерським університетом (США). Спілкування з американськими колегами створило основу для формування засад початкової підготовки клініцистів за системою ІННІ. Цьому сприяло безпосереднє ознайомлення обох сторін із системами викладання внутрішніх хвороб у Національному медуніверситеті та американських вищих медичних навчальних закладах. Впродовж останнього десятиліття кафедра пропедевтики внутрішніх хвороб №1 НМУ під керівництвом В. Нетяженка виконує функції опорної серед двадцяти однопрофільних кафедр медичних вишів України. Василь Захарович велику увагу приділяє залученню до наукової роботи талановитої молоді. Провідні напрями його діяльності спрямовані на діагностику та лікування найпоширеніших серцево-судинних недуг – ІХС, артеріальної гіпертензії, серцевої недостатності, порушень серцевого ритму і провідності, а також на дослідження некоронарогенних захворювань серця та системних захворювань сполучної тканини. Під його керівництвом на кафедрі підготовлено 8 докторів, що стали професорами (Серед них і автори цього матеріалу. – Ред.), а також 32 кандидатів медичних наук, 29 магістрів, 30 аспірантів, 32 клінічних ординаторів.

Автор понад 700 наукових праць

Одним із пріоритетних напрямів наукових пошуків професора Нетяженка за останні десятиліття є проблеми тромбогенезу, гемостазу, тромбоемболічних ускладнень при різноманітній кардіоваскулярній патології. На основі цих досліджень він опрацював і обґрунтував концептуальний підхід до діагностики та наукової інтерпретації клінічних проявів у пацієнтів із різними формами ішемічної хвороби серця. Отримані ним результати визнані експертами світового рівня і є предметом широких дискусій на різноманітних вітчизняних та зарубіжних наукових форумах.Загалом Василь Нетяженко – автор понад 700 наукових праць, серед яких 25 монографій і винаходів, а також навчальні програми, методичні посібники й підручники для лікарів, інтернів та студентів. Підготував навіть низку відеолекцій для лікарів України.

«Батько» Асоціації лікарів-інтерністів, котрий не забуває про земляків

Організаційний талант професора Нетяженка багатогранно проявляється і в суспільно-громадській роботі. Окрім того, про що ми вже згадували, з його ініціативи в 1995-му створили Асоціацію лікарів-інтерністів, яку він очолює впродовж усього періоду її існування. В 1999-му Асоціація увійшла до Міжнародного товариства внутрішньої медицини. Під її егідою що пів року проводяться всеукраїнські науково-практичні конференції, які користуються великою популярністю серед лікарів і науковців із різних регіонів України: збирається в середньому 500 – 600 учасників, у тому числі й провідні фахівці з країн близького та далекого зарубіжжя, зокрема Польщі, США, Іспанії, Швеції, Бельгії, Великої Британії. У 1999 році Василя Захаровича обрали дійсним членом Європейського товариства кардіологів, тож він започаткував проведення для українських лікарів виїзні освітні курси ЄКТ і Міжнародного товариства внутрішньої медицини, які стали традиційними та очікуваними. Відрадно, що наш земляк підтримує тісні зв’язки із Закарпаттям. Допомагає в організації лікування краян у столичних закладах, влаштовує з’їзди, конференції, симпозіуми різного рівня на своїй рідній Рахівщині. Активно бере участь у роботі ГО «Товариство земляків-закарпатців у Києві».Колеги кажуть про професора Нетяженка, що він – це принциповість і наполегливість, вимогливість і професіоналізм, а водночас – доброзичливість і неймовірна харизматичність. Є неперевершеним лектором і сумлінним учителем. З іменем Василя Захаровича пов’язані десятки тисяч врятованих життів, що дає право вважати його народним. Не одній сотні лікарів, науковців він дав зелене світло, а створена ним потужна терапевтична школа на теренах України продовжує успішно розвиватись і сьогодні. Тож щиро вітаємо ювіляра з днем народження й бажаємо, перш за все, міцного здоров’я, миру, успіхів у роботі, щастя, благополуччя та карпатського довголіття!Михайло БИЧКО, професор УжНУТетяна МАЛЬЧЕВСЬКА, проф. НМУ ім. О. Богомольця

Читайте Groza-news в Telegram Читайте Groza-news y Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *