У Закарпатській області проблеми з угорцями немає, є проблема лише в одній Мукачівській громаді, і то вони надто гіперболізовані з обох боків. Про це у коментарі “Еспресо.Захід” заявив перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета.

Все впирається у постать Балоги…

Демонтаж турула на Мукачівському замку, зняття угорських прапорів та вивісок. Усі начебто правильні з української точки зору кроки, які дали формальні підстави Угорщині заявляти про утиски угорців на Закарпатті, були ухвалені в одній Мукачівській громаді. 

“Чому саме Мукачево? Все впирається у постать Балоги. Його щиру мотивацію я не знаю, але зараз він став за своїми заявами найбільшим поборником українства та й взагалі продовжувачем справ Степана Бандери на Закарпатті. При цьому його жорсткі заяви щодо Орбана, щодо позиції угорців в Угорщині, настільки різкі, що в інформаційному полі поширюється інформація про заборону в’їзду чи то в Угорщину, чи то в ЄС. Не можу стверджувати, але наскільки мені відомо, це близько до правди, – каже Андрій Шекета. – Була заява Юдіти Петеї від імені українських угорців, про “проросійського політика Віктора Балогу”. Я не можу стверджувати, що він проросійський. Але те, що такі дії підіграють російським наративам – це точно. Бо після певних його кроків Будапешт починає говорити про утиски меншин на Закарпатті й інформаційна хвиля йде далі”.

За словами Андрія Шекети, будь-які закиди про утиски нацменшин шкідливі для України. 

“Я не можу стверджувати, що Балога проросійський, але те, що такі дії підіграють російським наративам – це точно…”

“Чи є з цього користь Віктору Балозі? Не знаю. Можливо, він таким чином мобілізовує український електорат, зокрема тих, хто приїхав у Закарпаття з інших областей. Можливо, це щира відплата за неконструктивну політику Будапешта щодо України. Але мусимо пам’ятати, що багато років він співпрацював з угорською партією на Закарпатті КМКС, і був лідером ідеї встановлення турула на Мукачівському замку, – каже політик. –  Тоді встановлення турула було певним політичним обміном на встановлення пам’ятника Голодомору у Будапешті. Тепер його зняли у такий викличний спосіб – за день прийшли зрізали, куди поставили – ніхто не знає. Так, встановили там тризуб. Я навіть був на відкритті цього тризуба, бо я точно не проти українських символів на нашій території. Але чи допомогло нам це у комунікації з угорцями?”

При цьому Андрій Шекета стверджує, що загалом проблеми у відносинах між українцями та угорцями на Закарпатті немає.  

“Коли в Угорщині кажуть “звільняють багато людей”, то насправді звільнили кількох…”

“У нас є і транскордонні проєкти, і в гуманітарній допомозі угорці дуже активні. Минулого тижня діти з Івано-Франківська, де мер свободівець, спільно з мером Берегова (етнічним угорцем), їздили на відпочинок у Дебрецен. А мер Дебрецена – людина, що орієнтована на Орбана. При цьому є прекрасна співпраця попри різні політичні уподобання. І таких прикладів багато, – каже Андрій Шекета. – Коли мене питають, що у вас відбувається з угорцями на Закарпатті, то на Закарпатті все окей. Є проблеми в одній Мукачівській громаді, і, як на мене, вони гіперболізовані з усіх боків. Бо коли в Угорщині кажуть “звільняють багато людей”, то насправді звільнили кількох. Звільнили директора школи, який є депутатом міської ради. Але ж це не означає, що усіх, хто має угорське коріння, звільнили, Так, проблеми для України це створює. На цьому має користь Орбан, бо він себе позиціює як борець за права угорців у всіх точках земної кулі. З цього ситуативно користується Москва. Це створює головний біль для наших дипломатів у комунікації з ЄС. Але при цьому немає підстав казати, що є системні проблеми з угорцями у Закарпатті. Вони мають свої представництва в обласній раді та більшості місцевих рад, де проживають. Є угорці-громадяни України, які служать в ЗСУ, але немає планів відправляти на війну лише угорців. Їх мобілізують, як і усіх інших військовозобов’язаних громадян України”.

  • У жовтні минулого року у Мукачеві демонтували турула, що є угорським символом, замку Паланок. Через це міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто викликав главу українського посольства “на килим”.  
  • У січня 2023 рокку в Угорщині зчинили скандал через те, що у селах Мукачівської громади зняли угорські прапори. 
  • 26 січня голова Закарпатської ОВА Віктор Микита заявив, що впродовж останніх декількох тижнів Росія активно використовує у своїй пропаганді наратив про так звані  “утиски угорської спільноти на Закарпатті”.
  • У цей же день Віктор Балога звинуватив керівництво Закарпатської ОВА у покриванні “п’ятої колони Орбана”.
Читайте Groza-news в Telegram Читайте Groza-news y Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *