Нещодавно Громада Закарпаття (Groza-news) опублікувала матеріал про роботу Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології під назвою: «Чи справді Обласний Центр нейрохірургії та неврології є некомерційним?». Відштовхуючись від допису пацієнтки Вікторії Глушко у мережі «Фейсбук», ми намагалися розібратися і в ситуації і у функціонуванні цієї установи. Після публікації, до редакції звернувся директор Центру Андрій Смоланка і попросив оприлюднити позицію закладу з цього приводу.

Щонайперше пан Андрій розповів про інцидент, у якому Вікторія Глушко була змушена довго чекати чергу і звинувачувала лікаря Миговича у недбалому ставленні до пацієнтів.

– Лікар Віталій Мигович, про якого йшлося у дописі в мережі «Фейсбук» та в публікації Groza-news – висококваліфікований спеціаліст, як власне і кожен з лікарів нашого центру, – пояснює Андрій Смоланка. – Логічно, що до нього щодня на прийом намагається потрапити чимало пацієнтів. Я вперше чую негативний відгук про нього, так як окрім його професійних якостей, всі цінують Віталія Васильовича за виваженість та легкість в комунікації. Вважаю допис в мережі «Фейсбук» безпідставною спробою очорнити репутацію лікаря та нашого закладу загалом. Ми провели внутрішню перевірку з приводу цього випадку, та з`ясували, що черга рухалась згідно попереднього запису, а збій стався через те, що лікаря терміново викликали на консультацію до важкого пацієнта, який знаходився на стаціонарному лікуванні в нашому закладі. Такі ситуації трапляються час від часу, і пацієнти, які прийшли на прийом завжди відносяться до цього з розумінням, тим більше — лікар все пояснив хворим в черзі. Час прийому лікаря неможливо передбачити до хвилини, навіть у приватних клініках хворим часто доводиться чекати в порядку живої черги.

Коментар Віталія Миговича: “Інцидент з громадянкою Глушко для мене особливо неприємний тим, що це перше непорозуміння з пацієнтом за п’ять років лікарської практики. Людина від самого початку була налаштована агресивно, говорила образливі речі, хоча очікувала огляду менше півгодини, більшу частину з якого я провів на комп’ютерній томографії, куди мене викликали для консультації важко хворого пацієнта. В першу чергу на прийом потрапляють пацієнти стаціонару, а потім ті, хто має скерування сімейного лікаря і попередній запис. Обстеження хворих з електронним направленням в ОКЦНН — безкоштовне. Шкода, що йдучи до лікаря по допомогу, дехто не думає про власну поведінку, стриманість, культуру, при цьому ж всі очікують від медика зосередженості, сумлінності і надтерпіння.”

Стосовно ж комерційності чи некомерційності Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології, пан Андрій підтвердив, що заклад, який він нещодавно очолив і який 1 січня відзначатиме вже 15 річницю з часу створення, є некомерційним. У квітні 2020 року стартував другий етап медичної реформи, і було докорінно змінено механізм фінансування закладів охорони здоров’я. В рамках підготовки до другого етапу реформи в минулому році рішенням Закарпатської обласної ради, Центр, як і всі інші обласні заклади охорони здоров’я, було перетворено в комунальне некомерційне підприємство. Закарпатська обласна рада, як власник закладу, надає приміщення і покриває вартість комунальних послуг. В той же час, оплата за надані медичні послуги може бути отримана з різних джерел. Основним джерелом фінансування закладу є Національна служба здоров`я України, але медичні послуги, які не підпадають під дію договору з НСЗУ можуть покриватись іншими юридичними та фізичними особами, тобто пацієнтами. Таким чином, обласна рада закріпила в статутах всіх закладів охорони здоров’я, які знаходяться в її підпорядкуванні, право на запровадження тарифів на медичні послуги, які надаються поза договором з НСЗУ. Спеціалістами ОКЦНН було визначено перелік платних медичних послуг та тарифи, які підкріплені всіми необхідними розрахунками і подано даний пакет документів на погодження в Закарпатську обласну раду. В липні 2020 року обласна рада погодила тарифи на платні медичні послуги для ОКЦНН.

Андрій Смоланка цитує Статтю 9 Закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». У ній сказано, що при недотриманні пацієнтом зазначених в законі вимог (наприклад — направлення лікаря первинної ланки), він не може претендувати на безкоштовне медичне обслуговування, а заклад — на відшкодування від НСЗУ витрат на таке лікування. Пряма мова: “Щодо надання платних послуг в нашому Центрі, то хочу зауважити, що пацієнти, які мають електронне направлення на консультацію від лікарів первинної ланки, а також всі стаціонарні хворі, обслуговуються безкоштовно. Платні консультативно-діагностичні послуги надаються у випадку звернення пацієнта без направлення сімейного лікаря. Всі хірургічні втручання проводяться безкоштовно, навіть у випадках коли у хворого відсутнє направлення від сімейного лікаря, незважаючи на те, що тарифи на операції також затверджені та погоджені обласною радою.”

Директор Центру також розповів, що тарифи за якими НСЗУ відшкодовує хірургічні втручання, на жаль є заниженими. В ОКЦНН виконуються нейрохірургічні втручання найвищої складності, собівартість яких може сягати багатьох десятків тисяч гривень, але середній тариф за яким НСЗУ їх відшкодовує, становить лише трохи більше 11000 грн. В зв’язку з цим, після старту другого етапу медичної реформи фінансування закладу зменшилось на 20%. В даній ситуації закладу суттєво би допомогла цільова обласна програма дофінансування високотехнологічних нейрохірургічних втручань для жителів Закарпатської області, яку можливо передбачити в обласному бюджеті.

Як приклад, Андрій Смоланка розповідає, що крім жителів нашого краю, до ОКЦНН упродовж року приїжджають лікуватися майже 400 пацієнтів з різних регіонів нашої країни, яким було попередньо відмовлено у лікуванні у закладах охорони здоров’я України. Більшість хворих з складною нейрохірургічною патологією з інших областей, які були успішно прооперовані в Центрі, не змогли отримати лікування навіть у Інституті нейрохірургії ім. академіка Ромоданова або клініках за кордоном. При цьому слід відмітити, що фінансування Інституту відбувається напряму з Державного бюджету та становить більше 200 мільйонів гривень на рік, в той час як бюджет ОКЦНН в 2020 році є вдесятеро меншим, складаючи менше 20 мільйонів гривень. Незважаючи на це, у Центрі виконуються найскладніші нейрохірургічні втручання, створені найкращі умови для надання допомоги пацієнтам з важкими захворюваннями нервової системи, про що свідчать, зокрема, результати і відгуки людей з різних куточків нашої країни. На думку директора центру, це свідчить про високу фаховість та самовідданість персоналу, а також належне виконання тієї соціальної функції, що поклала на установу держава. Пан Андрій просить цінувати роботу лікарів, їхній час, ставитися з розумінням до можливих незручностей, а у разі виникнення непорозумінь звертатися до адміністрації закладу.

Читайте Groza-news в Telegram Читайте Groza-news y Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *