10 березня працівники ФСБ Росії на Ангарському перевалі затримали українського журналіста програми «Крим. Реалії» Владислава Єсипенка. Журналісту «шиють» скоєння злочину, передбаченого ч.1. ст. 223.1 Кримінального кодексу РФ – незаконне виготовлення, переробка або ремонт вогнепальної зброї, його основних частин (за виключенням вогнепальної зброї обмеженої дії), а так само незаконне виготовлення боєприпасів.

Саме за таким звинуваченням 12 березня Київський районний суд Сімферополя виніс рішення затримати журналіста на 2 місяці. Однак не виключено, що ФСБ РФ додасть нові статті обвинувачення. Адже 16 березня ФСБ РФ заявила, що Владислав Єсипенко нібито проводив “розвідувально-підривну діяльність в інтересах українських спецслужб”, а саме, “здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей” у Криму.

А вже 17 березня кримського адвоката Олексія Ладіна не допустили до Єсипенка. Натомість Єсипенку без його згоди призначено адвоката Віолетту Синєглазову, яка вже неодноразово фігурувала в політично мотивованих справах проти громадян України, фактично захищаючи не підзахисних, а інтереси слідства.

Одразу після інциденту Міністерство закордонних справ України висловило протест проти незаконного затримання Єсипенка і вимагало від Росії його звільнення.

Також засудило зухвале порушення прав журналіста з вимогою його звільнення висловило і Посольство США в Україні.

“Ми засуджуємо політично вмотивований арешт Росією журналіста Владислава Єсипенка в Криму. Російські незаконні окупанти не мають законних повноважень перешкоджати діяльності вільної преси, самовільно заарештовувати людей та відмовляти їм в належних судових процесах”, – ідеться в офіційній заяві Посольства на сторінці у Твіттері.

Звільнити незаконно затриманого українського журналіста Радіо Свобода Владислава Єсипенка вимагає й Національна спілка журналістів України та Комітет захисту журналістів зі штаб-квартирою у Нью-Йорку (США).

«Російська влада має негайно звільнити журналіста Владислава Єсипенка, зняти з нього сфабриковані обвинувачення і припинити переслідувати й залякувати кримських журналістів», – сказала у звернення від імені організації координатор програми КЗЖ у Європі та Центральній Азії Гульноза Саїд. За її словами, “звинувачення з боку російської влади і той факт, що Єсипенко не бачив адвоката, обраного його сім’єю, свідчать про те, що обвинувачення проти нього сфабриковані та покликані змусити замовкнути й залякати місцеву пресу”.

До заяви КЗЖ приєдналося близько 12 правозахисних організацій, які закликали міжнародні організації та уряди демократичних держав вплинути на Росію та зробити все для звільнення Єсипенка та інших політв’язнів, утримуваних у Криму.

Також Служба зовнішньої розвідки України назвала заяви ФСБ про затримання нібито “українського агента” пропагандистською акцією, якою створюється потрібний Кремлю фон для “святкування” роковин окупації Криму.

У свою чергу колега Єсипенка, оглядач проекту «Крим.Реалії» Микола Семена, якого теж переслідували за журналістську діяльність у Криму після російської анексії, вважає, що висунуті Єсипенку звинувачення можна пред’явити будь-якому російському журналісту в Криму. Про це він розповів 19 березня на пресконференції в Києві.

«Сам процес фотографування в тій ситуації, яка там склалася – в ситуації страху, в ситуації шпигуноманії – це вже підозріле явище. Ті звинувачення, які висунули Єсипенку, вони абсурдні. Наприклад, його звинувачують, що він здійснював фото- і відеофіксацію місцевості. Питається, він що міг тільки небо фотографувати або що? Ці всі звинувачення – це абсурд. Тому що кожен робить те, що закидають Єсипенко. У цьому немає ніякого складу злочину», – вважає Семена.

У експертному середовищі серед дослідників українсько-російського конфлікту сходяться на думці, що РФ вдалася до такого ганебного явища, як переслідування журналістів аби відволікти увагу світової громадськості від внутрішніх проблем окупованого півострова, нехтуванням міжнародними договорами та домовленостями та намаганням залякати українських та зарубіжних журналістів, котрі висвітлюють або збираються висвітлювати про півострів інформацію, протилежну політиці «Кремля».

Раніше редактор проекту “Крим.Реалії” Володимир Притула повідомив, що за роки окупації Криму понад 50 журналістів лише цього видання зазнали тиску з боку російських спецслужб. Через це 27 медійників припинили співпрацю з проєктом, а 29 покинули окупований півострів…

Читайте Groza-news в Telegram Читайте Groza-news y Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *